WWW.BAXPARTA.CZ

Ohlasy Kongresu

Jarní kongres Homasovýma očima

Právě jsem se vrátil z hospody. Na tom tedy není nic zas tak výjimečného, ale před ní jsem byl na jarním kongresu SALHu a tu hospodu jsem potřeboval, protože to byl můj první kongres a ten, jak jsem poznal, je potřeba nejdřív rozpít, aby se českolakrosovým kongresem netknutý člověk alespoň trochu vzpamatoval. Je pravda, že jsou zhruba dvě ráno a měl bych asi raději jít spát, ale když to nenapíšu teď, tak na polovinu věcí zapomenu a to vám nemůžu udělat, protože bych vás ochudil o příležitost to také rozpít. Nejsem študovaný novinář a grafoman jako Macoň a tak ode mne neočekávejte dlouhou a objektivní reportáž, přesto se budu snažit alespoň nebýt moc sarkastický.

Začalo se s mírným zpožděním. To ale zas moc nevadilo, protože catering v podání Albatrosu byl naprosto dokonalý a tak jsme se před následující intelektuální výzvou mohli uklidnit kafíčkem, čajíčkem, čerstvými rohlíčky a sušenkami. Velmi pozitivní začátek.

První zpráva pana prezidenta byla také pozitivní. Členská základna SK SALH se nám rozrostla nad 500 členů, ale je to prý jenom statistická hříčka, takže klidně draftujte a lovte dál.

Z termínů turnajů je jistý jenom Olomoucký tvarůžek (24.-25.5.2008). Heřmaničky ještě musejí potvrdit Lily a výroční jarní Libějovice také zatím nikdo neplánuje. Mistrovství bude s největší pravděpodobností opět v Davli a to v termínu 21.-22.6.2008, ale Eddie to ještě musí od místních dostat potvrzené. Počítá se ale opět s čtyřmi ženskými týmy a osmi mužskými (šest s 1.PL a dva z ML) a doufejme, že Morava letos opravdu dodá dva týmy a ne jen jeden jako loni. Termíny dalších turnajů (Okrouhlice a podzimní Libějovice) zatím určeny nebyly.

TAL dostal od Eddieho sprdunk za to, že nakoupil nové dresy s nestejným designem brankářského svršku, jak to ukládá už jsem zapomněl co (ale soutěžní řád to asi není). Jináček o tom nic nevěděl a tak se necítil kompetentní to komentovat. Ukazuje se, že s tímto, kdesi záhadně umístěným pravidlem může mít problém víc týmů a těm nejspíš nezbude, než být trochu kreativní a najít v něm díru, protože jinak si v nových dresech nezahrají. Já například znám spoustu týmů, které blahé paměti pořídili sváteční dresy, v kterých ovšem jen potajmu pořádali temné týmové rituály. Když ale byla nyní nastolena cesta profesionalizace českého lakrosu, tak káply božskou a rozhodly se dresy prohodit, protože rituály nemusejí být tak profesionální.

Návrh změn soutěžního řádu neprošel ani jeden. Pro rekapitulaci, byly dva. Jeden od Kukyho a jeden od Štófy.

Štófův návrh měl řešit vyznačování povinnosti nosit helmu přímo do zápisů o utkání, aby měl rozhodčí možnost toto jednoduše kontrolovat a zaváděl sankce za nekorektní vyplnění. Diskuze se vedla o tom, jestli to není zbytečné, protože rozhodčí si tyto informace může zjistit sám. Může, ale bez sankcí se na to vyprdnou jak týmy tak rozhodčí. Hlasovalo se nakonec ne o Štofově návrhu, ale o tom, jestli o jeho návrhu necháme hlasovat (nepřipomíná vám to něco?) Hlasování skončilo 9 pro, 11 proti, 2 se zdrželi. Jako zástupci Ligy starých bab pro nošení helem mi tedy nezbývá, než předem varovat ostatní týmy: Máte povinnost nosit na zápasy alespoň xerokopii originální orazítkované soupisky s vyznačenou povinností nošení helmy. Pokud ji totiž mít nebudete, po dnešním kongresu se vůbec nebudu rozpakovat zápas kvůli tomu zkontumovat, protože jinak jdou sankce za špatně vyplněný zápis za rozhodčím, nemluvě o rozhodčího noční můře špatného svědomí za vystřeleného oka hráče-dorostence.

Kolem Kukyho návrhu rušící povinnost jednotných dresů pro brankáře a jednotných trenek mimo 1.PL se strhla nakonec velmi neplodná diskuze. Eddie hned úvodem zpochybnil, zda je vůbec návrh změny hlasovatelný, protože už v pravidlech je zmínka o jednotných dresech, nerozlišující brankáře a hráče v poli. Doktorovi se zase zdálo, že Kukyho definice hráče v poli zahrnuje i brankáře a navíc tvrdošijně trval na tom, že nelze v soutěžním řádu měnit do roku 2010 zmražená pravidla. Naštěstí i pravidla českého lakrosu mají svou Hlavu 22 a to v kapitole 4, která říká, že „pravidla českého lakrosu mohou být doplněna nebo pozměněna soutěžním ligovým řádem nebo pořadatelem turnaje“ a tedy se ukázalo, že i o změně soutěžního řádu měnící pravidla je možné hlasovat. Matně si vzpomínám, že ve Startreku pro tuto techniku mají termín, jehož název si sice nepamatuji, ale v zásadě spočívá v tom, že protivníkovy (oponentovy) vlastní zbraně (argumenty) použijete proti němu. Bohužel jsem tím jen přilil olej do ohně a začalo se ještě víc slovíčkařit a diskutovat o tom, že by se pak mohlo měnit úplně všechno, bez ohledu na zmražení atd. Chvíli jsem si myslel, že by bylo možné spolehnout se na zdravý rozum a že by například návrh, že by se místo tenisáku hrálo pukem jistě neprošel, ale pak mi Zak připomněl repliku z „Obecné školy“ o rozhlasovém varování nepít kyselinu sýrovou a má pravdu ten kluk, raději bych návrh hrát český lakros pukem ani z recese nepředkládal. Bůh ví, jak by to dopadlo. Nebudu to dál protahovat, tentokrát se nehlasovalo o tom, jestli se bude hlasovat, ale hlasovalo se rovnou, abychom se nezdržovali. Dopadlo to 9 pro, 11 proti a 1 se zdržel.

Mimochodem, pokud vám vadí výsledek hlasování a nebyli jste na kongresu, nestěžujte si. Jen pro informaci, na kongresu byli zástupci všech týmů 1.ŽŽL, ovšem z 1.PL a 2.PL ze zúčastnila jen těsná nadpoloviční většina.

Eddie nám všem rozdal slíbené rozpisy a seznamy rozhodčích, co absolvovali seminář. Zlatým hřebem večera ovšem bylo rozdání nových dresů brankářů. Pardon, rozhodčích. Pravda, zde to trochu cítím jako mou osobní prohru, protože se domnívám, že model „Méďa“ prezentovaný loni v Libějovicích je jednoznačně vzdušnější a víc chic, ale co nadělám. Zvítězila technická strohost nad šmrncem a elegancí. Dresy vyfasoval každý tým dva. Perte je prosím naruby a maximálně na 40.

Skoro na konci se řešil nějaký chybějící zápis. Koho to nevím, ale prý v tom mají prsty Gusána. No tak kluci, kápněte božskou.

Zak oznámil, že se bude vyhlašovat výběrové řízení na nový znak českého lakrosu. Aby tady nedošlo k mýlce, taková ta věc, co mají teď rozhodčí na prsou, to není znak. To je logo. To je něco úplně jiného. Znak totiž bude mnohem emotivněji vyjadřovat o čem český lakros je a prostě bude víc in. Sice jsem Zakovi slíbil, že to sem nenapíšu, ale když už jsme ten bulvár, tak to alespoň nakousnu. Hlavní důvod spočívá v tom, že logo je ukotvené ve stanovách a jeho změnu je nutné nechat odhlasovat kongresem. Chápete? Kongresem! Kdo kdy byl na kongresu, ten už ví. Kdo nebyl, možná po přečtení tohoto článku alespoň tuší. Víc o pravidlech výběrového řízení na nový znak se brzy dočtete na Baxpartě.

A protože nás má vedení SALHu rádo a chce nám český lakros zpestřit, úplně na závěr Eddie zmínil připravovanou anketu o nejhezčího hráče/hráčku (vlastně pardon, nejlepšího). Každopádně alespoň pro mne byl už tenhle kongres zpestřením stoprocentně.

Homas
6. 3. 2008Zobrazit všechny komentáře k článku  |  Přidat komentář
Homas Z 9. 3. 2008
Re: Homas krtek 8. 3. 2008
Dresy Homas 7. 3. 2008
Re: Buratino Homas 7. 3. 2008
re: h. Buratino 7. 3. 2008
re: konstruktivita h. 7. 3. 2008
Kongres Buratino 7. 3. 2008
dresy pro rozhodci Honza Laska 7. 3. 2008
růžová je boží Tyšunka 7. 3. 2008
Nic horšího ...? Plavec 7. 3. 2008
Dresy Kostra 7. 3. 2008
dresy? h. 7. 3. 2008
jak to jen rict zeJ 6. 3. 2008
Fotky Homas 6. 3. 2008
Re: velmi pekny clanek Kuky 6. 3. 2008
cha *-* 6. 3. 2008
Velmi pekny clanek Z 6. 3. 2008
fotky h. 6. 3. 2008
Fotky dresu... Homas 6. 3. 2008
Copyright © Böda, 1998-2014 mailto: baxparta@email.cz